JAPONIA

japonia-01

Jedziemy do Japonii!

Japonia – kraj na krańcu świata. Pełen sprzeczności przyrodniczych, gdzie górują wulkany, szaleją tajfuny i mruczy ziemia, czasem dobrze „trzepiąc”. A mimo to kraj jest niezwykle nowoczesny i jednocześnie bardzo mocno zakorzeniony w swej kulturze przodków. Japonia to kraj wschodzącego słońca, kwitnących wiśni, origami, sushi, drewniaków, torii, lampionów, szybkich pociągów … i można tak wymieniać w nieskończoność. Po prostu kraj marzenie dla każdego podróżnika! A zwłaszcza, dla koneserów japońskiej kuchni. Ja zaliczam się do opcji drugiej, bo pierwszą już spełniłam. Miałam przyjemność zakosztować codzienności życia w Japonii, z dala od szlaków turystycznych. Mierząc się z byciem obcym na prowincji japońskiej. Czasem magia Japonii może nas przerosnąć, kiedy zderzymy się z jej nowoczesnością. Przesiąknięty kraj mitologią, kontrastuje z byciem technologicznym gigantem. Za pierwszym razem Japonia szokuje i onieśmiela.  Ale czy warto zanurzyć się w tej „mandze”? Jasne! 🙂

Wielka Torii Japonia
Fot. Bananas & Trips

Jak dostać się do Japonii?

Samolotem! Przewoźnik LOT Airlines lata 3 razy w tygodniu z Warszawy do Tokio. Może już warto sprawdzić połączenia? KLIKNIJ TUTAJ

Ile czasu potrzeba aby zwiedzić Japonię?

Ze względu na duże koszty, Japonię można zwiedzić nawet i w 7 dni.  Można i dłużej – 14 dni. Aby nie stracić fortuny i zobaczyć esencję Japonii, polecam od 9 do 11 dni. Miasta są dość podobne do siebie, a zabytki to głównie świątynie buddyjskie lub chramy shinto. Można zatem zanudzić się oglądając ciągle obiekty sakralne w 2 tygodnie lub więcej. 😉

Czy Japonia jest kosztowna?

Tak, Japonia jest bardzo kosztowna. To nie jest kraj tani. Usługi oraz komunikacja są stosunkowo drogie. Jednak nie warto się przejmować zbytnio. W końcu czasem warto spełnić najbardziej dalekie marzenia.

Waluta japońska.

Walutą w Japonii jest JEN. Najlepiej przyjechać już przygotowanym do Japonii trzymając w portfelu lokalną walutę. Choć nie ma już większego problemu płacić kartą VISA lub MASTERCARD. Także, jakość usług bankowych znacznie się poprawiła. Gotówkę z bankomatu można wybrać już w niemalże każdym sieciowym sklepie spożywczym i oczywiście na poczcie.

Internet / Sieć komórkowa.

Kartę do Internetu na 1 lub 2 tygodnie można kupić na lotnisku. Uwaga, jest to dość droga usługa. Dlatego trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu minimum 60 USD. Nie zawsze karta działa poprawnie, czasem trzeba się naprawdę postarać aby połączyć się z operatorem. W punkcie sprzedaży nikt Wam nie pomoże, samemu trzeba zadzwonić na infolinię operatora i dopytać się szczegółów aktualizacji aplikacji w telefonie. Powodzenia!  🙂

Komunikacja miejska.

Komunikacja w Tokio to niczym film SF. Ilość linii przewoźników i operatorów jest tak duża i różnorodna, że można na początku dosłownie zgubić się. Aby odnaleźć się w tym gąszczu komunikacyjnym trzeba nie lada włożyć wysiłek aby poznać strukturę komunikacji i ułożyć dobry plan przemieszczania się. A przede wszystkim nie stracić przy tym fortuny! Nieco łatwiej jest w mniejszych miastach. Polecam – dosłownie – dobrego pilota i przewodnika, który ma naprawdę dobrą orientację w terenie.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia w Japonii. Ale jak to bywa, najczęściej ogląda się zabytki sakralne. Wynika to z faktu, że w Japonii bywają trzęsienia ziemi – najgroźniejsze na świecie. Tajfuny oraz wulkany, co sprawia że Japonia ta dawna została zniszczona. Niewiele zabytków zachowało się z długim stażem. Za to budowle sakralne bądź cesarskie oczywiście po zniszczeniu odbudowano. Dlatego nie ma za wiele w tym nowoczesnym państwie zabytków innych niż świątynie i chramy. Nie szkodzi. Te też są ciekawe i egzotyczne dla nas. Co warto zobaczyć? Na pewno Tokio i dawne stolice Kioto, Kamakura oraz Nara. Hiroshima – tutaj zrzucono 1 bombę atomową. Można też zajrzeć do Yokohama, czy Osaki. Ja polecam Zamek Białej Czapli w Himeji. To jedno z niewielu zabytków, które przetrwało wszelkie trzęsienia ziemi. Ale także okolice Nagano.

  • Tokio
  • Kioto
  • Mt. Fuji San
  • Hiroshima
  • Zamek Białej Czapli, Miyajima, miasto Nara

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ DO JAPONII?

IMG_1728
Fot. Banans & Trips

Właściwie Japonia to kraj cywilizowany, i nie trzeba aż tak przygotowywać się z walizką. Na pewno wygodne rzeczy i mała torba podróżna. Przemieszczanie się jest drogie, dlatego trzeba dużo chodzić. Ciepłe rzeczy w okresie wiosny i jesieni. Może być chłodno. Apteczkę na ewentualne dolegliwości i dobre ubezpieczenie. Na pewno zapas gotówki.

IMG_1794

Należy zabrać/mieć :

  • Ciepłe ubrania, coś na deszcze ( wiosna, jesień, zima )
  • Ubezpieczenie na czas podróży ( wymagane )
  • Walutę: JEN ( dużo, w Japonii jest drogo )
  • Kartę kredytową / debetową VISA lub MASTRCARD
  • Apteczkę podręczną i leki na wszelkie dolegliwości

Poczta japońska.

Poczta w Japonii jest bardzo dobrze zorganizowana, zresztą jak prawie wszystko. Znaczki są tańsze niż w Polsce. 😉 Za to kartki docierają niczym błyskawica do Polski i Tajlandii. W ciągu 7 dni. Cóż … nie dziwi mnie to wcale.

IMG_2188
Fot. Bananas & Trips

Japońskie smaki.

Kuchnia japońska jest jedną z moich ulubionych. Dlatego zawsze będę gorąco polecała wybrać się do Japonii choćby zasmakować się w potrawach japońskich. Oprócz tradycyjnego Sushi jest wiele innych niespotykanych w restauracjach europejskich potraw. Np. zupa Ramen, albo „japońska pizza”, Sashimi, Shabu-Shabu czy posiłki iście cesarskie. Bardzo lubię tak misternie przyrządzone posiłki składające się malutkich porcji. Co ja kocham w Japonii? To pieczywo! Wynika to pewnie z faktu, że w Tajlandii, gdzie mieszkam nie ma dobrych wypieków. Są ohydne! Ale w Japonii to co innego! Kocham wszelkie wypieki z dodatkiem ziemniaków. A jedliście kiedyś pizze z pieczywa? Ja jadłam! DOSKONAŁA! Japonia to także szaszłyczki różnego rodzaju. Jest też kuchnia ekstremalna np. ryba Fugu, bycze jaja, krowia macica etc. Ja podziękuję za takie rarytasy, które można dostać w Tokio przy Shinjuku Station, ale nie pogardzę dobrą wołowiną. Potrawy z wołowiny robią Japończycy fachowo! Cóż rzec … KOCHAM japońskie jedzenie mimo, że jest nieostre tak jak tajskie, ale bardzo wyszukane i wyborne. Przy tym przepięknie podane.

IMG_1892
Fot. Bananas & Trips

Tak, tak! Warto wybrać się kulinarną podróż po Japonii. Zachwyca i cudnie drażni kupki smakowe. Uwielbiam! Mniam! 🙂

Fot. Bananas & Trips

PRAWIE JAK W TAJLANDII? 😉

Japonia jest bardzo czysta, zadbana i perfekcyjna. Jednak są takie miejsca, gdzie można poczuć się jak w Tajlandii. Brudne, zaśmiecone i w ogóle jak w domu. Miła odmiana od tej nieskazitelności. A jednak … 😉

Fot. Bananas & Trips

KIEDY JECHAĆ DO JAPONII?

Japonia najczęściej odwiedzana jest w porze wiosny, czyli SAKURA – od MARCA do MAJA. Temperatury wtedy są bardzo przyjemne. Kwitną wiśnie, i kraj zamienia się w puch, ale taki delikatnie różowy. Cudnie wtedy wygląda wulkan Fuji, najświętsze miejsce Japończyków. Delikatnie przyprószona śniegiem niczym cukrem pudrem. Od PAŹDZIERNIKA do LISTOPADA zaczyna się jesień, a temperatura w nocy i nad ranem jest dość niska, zwłaszcza w górach, dlatego warto zabrać ze sobą ciepłe rzeczy tj. kurtkę, polar, bluzę z kapturem, długie ciepłe spodnie i pełne wygodne buty najlepiej nieprzemakalne. W tym czasie zaczyna się w Japonii jesień. Drzewa robią się magicznie kolorowe, zwłaszcza klony, których kolor czerwieni jest iście soczysty. Warto wybrać się wtedy do Parku Narodowego Jigokudani Monkey Park, gdzie małpki wygrzewają się w wodach termicznych. Na pewno nie polecam jechać do Japonii w okresie monsunowym czyli wrzesień i początek października. Jest nieprzyjemnie, leje i wieje.

IMG_1947
Fot. Bananas & Trips

WIZA DO JAPONII?

Do Japonii nie potrzebna starać się o żadne wizy. W celach turystycznych na lotnisku otrzymuje się pieczątkę na 3 miesiące.

Szukasz wycieczki do Japonii?

IMG_1698
Fot. Bananas & Trips

Jeśli szukasz pilota/przewodnika i taniej oferty wycieczki do Japonii, zapraszam do kontaktu, a prześlę moje programy. Tylko małe kameralne grupy 5-8 os. !

Intersują Cię?  – Poprostu napisz! 🙂

ZAPISY/PYTANIA: