Kambodża

bananas&trips

Imperium Khmerskie

Khmerowie źle nam się kojarzą, ponieważ nazwa Khmer przypomina nam okres Krwawych Czerwonych Khmerów z lat 70, co jest błędem. Ponieważ dużo wcześniej narodziło się Imperium Khmerskie, jeszcze w czasach  z przed rewolucji przemysłowej, którego zwieńczeniem jest słynna na cały świat dzisiaj Świątynia Angkor Wat.

Potęga Angkoru.

Kambodża, kiedyś potęga, dzisiaj zabiedzony kraj, który marzy wciąż o przeszłości, o powrocie do okresu triumfu. Nazywana dawniej Wielkim Imperium Khmerskim w czasach średniowiecza w okresie od VIII do XIV wieku. Co ciekawe Angkor to było największe miasto na świecie. Populacja miasta liczyła około 1 mln mieszkańców. Na tamte czasy było to nie do pomyślenia. Angkor Wat, to świątynia, która stała się symbolem potęgi tamtych czasów. Świątynia, która została wybudowana na bagnie. Ale jak? Pewnie jesteście ciekawi … 😉 Dlatego właśnie Świątynia Angkor Wat to perełka na skalę światową, jeden z 7 cudów świata.  I dlatego WARTO, a może nawet KAŻDY MUSI zobaczyć to miejsce.

Angkor znajduje się koło przytulnego miasteczka Siem Reap, gdzie można zatrzymać się, w jednym  z przytulnych hotelików.

Jak dostać się do Kambodży z Tajlandii?

Aby dostać się do Kambodży jest wiele możliwości. Zarówno drogą lądową jak i powietrzną. Oczywiście droga lądowa zabiera sporo czasu – cały dzień, choć jest taniej, a lotnicza … cóż, 1h i siup jesteśmy w Siem Reap. Właściwie już niemalże z każdego miejsca w Azji Południowo-Wschodniej można dostać się do Siem Reap samolotem.

Ile czasu potrzeba aby zwiedzić Angkor Wat i Kambodżę?

Na zwiedzanie samego Angkor Wat plus jezioro Tonle Sap wystarczy 3-4 dni. Jeśli planujecie zagłębić się w kraj na dłużej, polecam chętnie mojego przyjaciela pilota/przewodnika Polaka, który mieszka na stałe w okolicach stolicy Kambodży. Zabierze Was do czasów współczesnych i podzieli się prozaicznością życia w Kambodży.

Czy Kambodża jest kosztowna?

Kambodża jest jeszcze jednym z najtańszych opcji podróżowania w Azji Południowo-Wschodniej. Aczkolwiek można się spotkać z naciąganiem i przekrętami. Czy warto oszczędzić na przewodniku? Nie warto. No chyba, że jedziecie z zamiarem strzelić sobie selfie.

Waluta kambodżańska.

Walutą kambodżańską jest Riel ( KHR ), i podobnie jak w Birmie, nie ma sensu kupować tej waluty w kantorach. Można płacić dolarami, a drobne kambodżańskie nominały zostawić na pamiątkę. ( 1 USD = ok. 4000 KHR )

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Fot. Bananas & Trips, Angkor Wat
Fot. Bananas & Trips, Angkor Wat

Kambodżańska codzienność odbiega nieco od życia przeciętnego Taja. Zwyczajnie Kambodżanie są biedni. Aczkolwiek kraj ten ma jedną z najbardziej fascynujących miejsc, które WARTO zobaczyć na własne oczy, to jest Angkor Wat. Zanim pojawiła się na mapie Tajlandia – dawny Syjam, najpierw było Imperium Khmerskie. Bardzo duże wpływy Khmerowie mieli na rozwój architektury i kultury Syjamczyków. Dlatego Kambodża jest na moim szlaku i liście krajów gdzie prowadzę grupy. Historia Khmerów przeplata się z historią Tajów. Tylko mało który przewodnik Taj lub Kambodżanin lubi mówić o tym. System edukacji jest dość propagandowy, np. Tajowie nie mają w zwyczaju mówić o porażkach i czarnych kartach historii. Wręcz unikają tematów drażliwych. A Kambodżanie mają znowu swoją historię. Cóż jakby nie mówić sąsiedzi. Co kraj to inna historia. Skąd my to znamy? 😉

Angkor można zobaczyć o zachodzie słońca lub o wschodzie. Spędzić cudowny dzień wśród ruin niezwykłych budowli pachnących czasami średniowiecza. Wpaść w mantrę i medytować, zamykając oczy i wyobrażając sobie tętniące życiem miasto.

  • Angkor Wat
  • Jezioro Tonle Sap

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ DO KAMBODŻY?

Siem Reap nieco zmienił oblicze, namolnych dzieci nazywanych popularnie „ONE DOLAR” jest coraz mniej. Władze walczą z tego typu praktykami, aby turyści mogli w spokoju zwiedzać perłę swojej kultury. Co nie zmienia faktu, że w kraju jest bieda. Dlatego dobrze mieć przy sobie trochę słodyczy w plecaku dla dzieciaków, jeśli takie się napatoczą. Jeśli w planie macie odwiedzić kambodżański dom lub kambodżańską szkołę, to warto zabrać kolorowe pisaki dla dzieci i zeszyty.

Należy zabrać/mieć :

  • Ważną wizę ( można zrobić online, koszt 36 USD )
  • Ubezpieczenie na czas podróży ( wymagane )
  • Walutę: najlepiej USD ( tylko nominały od 1996 roku )
  • Apteczkę podręczną i leki na wszelkie dolegliwości
  • Środki na komary ( można zakupić podczas transferu w Tajlandii lub w Kambodży )

POCZTA KAMBODŻAŃSKA.

Poczta działa, kartki pocztowe można śmiało wysyłać. Choć podobnie jak w Birmie, kto to wie kiedy taka kartka dojdzie. Na pewno nie na czas. 😉

Fot. Bananas & Trips, Siem Reap
Fot. Bananas & Trips, Siem Reap

KAMBODŻAŃSKIE SMAKI.

Jak smakuje Kambodża? Podobnie jak region Isaan w Tajlandii, czyli wszelkie robactwo i potwory. Mój mąż jest z pochodzenia Khmerem, mówi w dialekcie khmerskiem. To oznacza, że jego przodkowie byli Khmerami. Skąd się wzięli Khmerowie w Syjamie? Jak widzicie historia jest bardzo zbieżna i przeplata się. Granice Kambodży i Tajlandii były płynne. Stąd mniejszość khmerska znalazła się po stronie Tajlandii, ale nie tylko to było powodem. O tym na wycieczkach. A tym czasem jeśli lubicie kuchnie ekstremalną to właśnie Kambodża może to zapewnić.  Na pewno nie jest tak ostra jak tajska kuchnia. Co może co poniektórych uszczęśliwić. Jest zjadliwa. Są też potrawy całkiem smaczne, niektóre bardzo podobne do tajskich.

KIEDY JECHAĆ DO KAMBODŻY?

Kambodża najczęściej odwiedzana jest w porze suchej i chłodnej, podobnie jak Tajlandia, czyli od LISTOPADA do KWIETNIA. Temperatury wtedy są dość znośne i nie pada. Choć bywa różnie z tymi opadami. Mogą się zdarzyć. Od grudnia do lutego temperatury w nocy i nad ranem są dość przyjemne.  Nie polecam zabierać szpilek, to nie jest miejsce na lansowanie się.  Wg mnie spokojnie można przyjechać poza sezonem do Kambodży, jak i Tajlandii. Zwłaszcza w okresie Czerwiec – Lipiec.

Fot. Bananas & Trips, Angkor Wat
Fot. Bananas & Trips, Angkor Wat

WIZA DO KAMBODŻY?

Wszystkie ważne informacje znajdziecie tutaj:  WIZA KAMBODŻAŃSKA

*grupom zainteresowanym zwiedzaniem Angkor i objazdówką po Kambodży ze mną w roli pilota, pomagam załatwić formalności wizowe.

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ?

Napisz do mnie. 🙂