Królestwo Lanna

bananas&trips

Królestwo Miliona Pól Ryżowych

Lanna
Fot. Bananas & Trips

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, patrząc z historycznego punktu widzenia, że obecne północne prowincje Tajlandii tj. Chiang Mai czy Chiang Rai były odrębnym, suwerennym Królestwem nazywanym przez jego mieszkańców Królestwem Lanna, co znaczy  „Królestwo Miliona Pól Ryżowych„. Królestwo było otoczone przez wysokie góry, gęstą dżunglę, dobrze zaopatrzone rzeki, dzięki czemu jej doliny i równiny były bogatym źródłem rolnictwa. W XVI wieku Królestwo prowadziło liczne wojny z Birmą i sąsiednim Królestwem Syjamu – Tajlandia. Królestwo leżało w paśmie górskim, które wykorzystywało jako naturalną barierę ochronną. Mimo to, w tym samym wieku, tj. XVI, Królestwo popadło w zależność Birmy. Ostatecznie w XVIII wieku zostało wyzwolone przez syjamskie wojska z pod okupacji birmańskiej, jednak stało się Królestwem zależnym od Syjamu. Końcem XIX wieku włączono Lanna do Syjamu, obecnej Tajlandii, jednak pozostawiając jej pewną autonomię do 1932 roku …

Jak dostać się na Północ Tajlandii?

Samolotem, pociągiem, autobusem lub prywatnym busikiem. Możliwości jest bardzo dużo. Na pewno ciekawą opcją jest nocny pociąg, z racji tego, że to dość długa trasa ( ok. 11h ) to bardzo wygodny i bezpieczny sposób podróżowania. W ofercie jest możliwość wykupienia miejsca do spania. Dla tych co nie mają dużo czasu, samolot to jednak najszybszy środek transportu i nie aż taki drogi.

Ile czasu potrzeba aby zwiedzić Północną Tajlandię?

To zależy od planu podróży, czy chcemy całą Tajlandię zobaczyć, czy tylko jej część. Na pewno 2-3 dni wystarczą. Jednak jeśli naprawdę chcemy zobaczyć coś więcej to nawet i 7 dni będzie mało. 😉 Kwestia preferencji i możliwości czasowych.

Czym wyróżnia się ten obszar kraju?

Plemiona Gorskie Tajlandia
Fot. Bananas & Trips

Przede wszystkim to tereny górzyste. Malownicze i swojskie, które zamieszkuje najbardziej różnorodna kulturowo ludność Tajlandii. Mówi się na nich „plemiona górskie”, ponieważ mieszkają na górzystych obszarach.  Prawdą jest też fakt, że to były najbardziej ubogie tereny kraju. Tajlandia Północna ma swoje zwyczaje, obyczaje i festiwale. Język północny jest nieco inny języka tajskiego z centralnej części kraju. Tutaj można usłyszeć wiele języków. Każde bowiem plemię górskie mówi we własnym dialekcie. Barwny folklor, zabytki, przyroda oraz krajobrazy niewątpliwie przyciągają wielu turystów zagranicznych, ale także lokalnych.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Jest wiele miejsc i zabytków, które można zobaczyć na Północy Tajlandii, jednak najciekawsze, TOP, wymieniłam poniżej. Jeśli macie więcej czasu oczywiście można zobaczyć inne miejsca.

  • Doi Suthep w Chiang Mai
Fot. Bananas & Trips
  • Doi Inthanon w Chiang Mai
Fot. Bananas & Trips
  • Biała Świątynia w Chiang Rai
Biala Swiatynia Chiang Rai
Fot. Bananas & Trips
  • Wyprawa do dżungli z noclegiem w jednej z wiosek „Lanna”
  • Wioska rzemieślnicza „Long Neck”
Fot. Bananas & Trips
  • Mae Hong Son i Pai
Fot. Banans & Trips
  • Sanktuarium Słoni i Fabryka papieru z kupy słonia
Slonie Tajlandia
Fot. Bananas & Trips

Czy warto odwiedzić wioskę plemienia „Długich Szyj”?

Wioska Plemienia Padung
Fot. Bananas & Trips

Jasne że tak! Temat dość kontrowersyjny dla wielu, którzy nie mają pojęcia o sytuacji Karenów w Birmie – obecnie Mjanma. Łatwo jest zarzucać brak humanitaryzmu i pomocy ze strony Tajów, co jest niesprawiedliwe. Brak właśnie tej wiedzy jest czystą ignorancją i wg mnie niesłusznie oskarża się Tajów o wykorzystywanie ludzi. Potem ktoś wypisuje takie subiektywne wypociny w mediach publicznych. Osobiście mnie irytują tego typu artykuły i komentarze, ponieważ wiem dlaczego Karenowie uciekali do Tajlandii. To znaczy, że byli UCHODŹCAMI. Teraz są migrantami zarobkowymi.  To właśnie tu znaleźli schronienie przed reżimem wojskowym w Birmie. Schronienie przed śmiercią! Tajowie zapewnili im możliwość normalnego życia i co ważne … PRACY. Dzieci Karenów mają dostęp do bezpłatnej szkoły i opieki zdrowotnej. Co było w Birmie nie do pomyślenia! Kolejna kwestia to taka, że w Azji nikt za darmo pieniędzy nie rozdaje! Tu nie ma SOCJALU! To nie Europa. Z czego większość ludzi z Europy nie zdaje sobie sprawy. Mimo to ziemie na których mieszkają Karenowie czy inne grupy plemienne są państwowe. Na tych ziemiach mogą uprawiać warzywa i owoce na własne potrzeby. Zamieszkują głównie tereny przy Parkach Narodowych bądź na ich terenie. Czy to nie jest duża pomoc? Właściwie to ja się zastanawiam, czemu ich o to nikt nie pyta, tylko z góry zakłada się, że są nieszczęśliwi i wykorzystywani. Czas warto spojrzeć na pewne kwestie z innej perspektywy.

Dlatego będę promowała wioski „Długich Szyj”, bo krzywda im się nie dzieje. A dzięki temu uczą się pracy i życia. To jest ich dobrowolny wybór.

Wyprawa do dżungli.

Chiang Mai Tajlandia
Fot. Bananas & Trips

Dla tych co jednak nie chcą oglądać wioski „Long Neck”, można wybrać się na trekking do dżungli z noclegiem w jednej z wiosek Lanna. Warunki noclegu bardzo skromne, ale w ten sposób pokazują warunki życia lokalnej ludności. Spacer po wiosce z lokalnym przewodnikiem oraz trekking do dżungli, rowery przybliżą nieco życie lokalnej ludności. Uwaga, nie oczekuj, że wszyscy będą ubrani w stroje etniczne. Nie będą! Dlatego powstały wioski „Long Neck” aby móc zobaczyć najciekawszy folklor grup etnicznych zamieszkujących północne tereny Tajlandii.

Jaki „KRAL” ze słoniami?

„Kral” po tajsku znaczy tyle co wioska/miejsce gdzie są trzymane słonie. Na dzień dzisiejszy, jest wiele opcji  zobaczenia słonia indyjskiego w Tajlandii. Powstało wiele „Sanktuariów” gdzie słonie mają dobre życie. Są zadbane i nie wykorzystywane do ciężkiej pracy. To dobra wiadomość. Zwierzęta trzyma się w godnych warunkach blisko lasów i rzek. Mimo tak wielu miejsc warto wcześniej sprawdzić, gdzie chcecie zobaczyć słonie.

Lannajskie smaki.

Fot. Bananas & Trips

Kuchnia Lanna jest bardzo podobna do tajskiej, różni się nieco dodatkami. Najbardziej popularną potrawą z Chiang Mai jest zupa Khao Soi, właściwie jest to curry z kurczakiem i makaronem. Z czego jeszcze słynie kuchnia północna? Otóż z kiełbasy. Bardzo popularna i niezwykle ostra oraz nafaszerowana ziołami. W Chiang Mai bardzo łatwo jest znaleźć na straganach mięso z krokodyla lub węża. To dla miłośników ekstremalnych smaków.

KIEDY JECHAĆ NA PÓŁNOC TAJLANDII?

IMG_2686
Fot. Bananas & Trips

Jeśli chcecie zobaczyć pola ryżowe w kolorze zielonym, dobrze wybrać się na północ w okresie deszczowym. Ten okres przypada od sierpnia do października. Dobry okres to także listopad. W inne sezony  ryż może być już dojrzały, bądź możecie zobaczyć inne uprawy zamiast ryżu. Sezon chłodny suchy przypada na okres grudzień – luty i wtedy faktycznie jest najprzyjemniejsza pogoda. Dobrze zabrać ciepłą bluzę i długie spodnie.  W nocy i nad ranem bywa naprawdę chłodno.

Wybierasz się do Tajlandii?

Jeśli szukasz polskiego pilota/przewodnika w Azji, zapraszam do kontaktu. Tylko małe kameralne grupy !

Planujesz URLOP w Tajlandii i szukasz pomocy/przewodnika – napisz!